Pár éve felkerült a netre, hogyan fordította le valaki magyarra a Star Wars-ból a Jedik ikonikus üdvözlését, ami így hangzik: May the Force be with you! Vagyis Az Erő legyen veled! Az angol nyelv rejtelmeiben eltévedt kalandor picit félreértelmezte a mondatot, amiből valami ilyesmi lett: May the 4th be with you, ami kissé fura, de ezt könnyen lefordította, így: Találkozzunk május 4-én!
Én 2024. május 4-én Budapesten láttam és hallottam az Erőt. Dimash Qudaibergennek hívják.
Aki ismer, tudja, hogy végtelenül tisztelem és szeretem ezt a fantasztikus, fiatal kazah művészt. Elég csak belelapozni ebbe a blogba, és beleolvasni a róla, a dalairól szóló bejegyzésekbe. Amikkel egy kissé megcsúsztam az utóbbi időkben, mert Dimash töltötte ki a szabadidőm szinte minden percét. Hogy akkor miért nem írtam róla, a magyar Virtuózokban zsűritagként való szerepléséről? Plácido Domingoval énekelt duettjéről a Gyöngyhalászok című operából? A When I've Got You című új daláról és a hozzá készült zenei videójáról, vámpír Dimashról? A Smoke című még újabb daláról és a performance videóról? Azért, mert maga Dimash nem hagyott rá időt!
Tavaly december 1-jén jelentette be, hogy 2024. május 4-én Budapesten ad koncertet a Papp László Sportarénában. Én, a Dimash Dears Hungary egyik adminjaként többször elmondtam már, hogy ha nálunk lenne koncertje, legalább annyira megrettennék, mint amennyire örülnék. És lőn! Nem Dimash ilyen félelmetes jelenség - bár, ebben ne is legyünk olyan biztosak, de erről picit később -, hanem a tudat, hogy hála égnek a rajongói, a hatalmas nemzetközi Dear-család jó része ide fog érkezni, és akkor jó házigazdához híven vendégül kell látni őket egy előbuli, pre-party keretén belül. Első ijedtem és örömöm gyorsan átcsapott izgalomba, amit hamar felváltott az őrület, amikor egy maroknyi kis csapattal nekiláttunk a szervezésnek. Terveztünk, osztottunk, szoroztunk, válogattunk a helyszínek, ötletek, fényképek és zenekarok között. A meglévő Facebook oldal és csoport mellé létrehoztunk új FB csoportokat és WhatsApp chatet, hogy mindenről tájékoztatni tudjuk a pre-party és Budapest után érdeklődő Dear-eket. Készültek Budapestet és Magyarországot, valamint a magyarokat bemutató szépséges anyagok, Dimash kirakók, ajándékcsomagok, vendégkönyvek, és életnagyságú Dimash standeek. Amiket beállítottunk a nappaliba, hogy onnantól kezdve frászt kapjon tőlük mindenki, aki arra jár, beleértve a német juhászkutyánkat is, aki erősen gyanakodva nézegette az ajtóból "a két különböző koreai fiatalembert", ahogyan a számlán megnevezték az egyetlen kazah fiatalemberünket.
A pre-partyra 44 országból érkeztek a Dearek, és valóban remek volt a hangulat. Soha annyi ölelést és boldog összeborulást nem láttam még, mint ott, hiszen hosszú idő után találkoztak újra rajongók a világ minden tájáról. És sokan most először látták személyesen azokat, akiket már évek óta ismernek, de eddig a pillanatig csak az online világ segítségével tudtak találkozni. És mindez egyetlen embernek köszönhető, Dimashnak. Egy fiatal kazah énekesnek, zenésznek, zeneszerzőnek és szíve jogán béke nagykövetnek, akinek több mint 7 oktáv terjedelmű hangja és csodálatos, egekig érő pozitív kisugárzása eléri azt, hogy az emberek érezzék és tudják, hogy nincsenek határok ott, ahol a zene ereje összeköti őket. A pénteki pre-party a csodavárás ünnepe volt, és a csoda szombaton el is érkezett a koncerten.
A pre-partyról, ahol a Dimashnak szánt magyar rajongók ajándékát is átadtuk az édesapjának, Kanat Ajtbajevnek, a Dimash Dears Hungary Facebook oldalán olvasható bejegyzés fotókkal.
Ha össze akarom foglalni, mi jut eszembe a showról, akkor összefüggő mondatok helyett elsőként mély jelentésű szavak ötlenek fel bennem.
Hogy mik ezek a szavak, jelzők, kifejezések, amik eszembe jutottak a május 4-i, budapesti Dimash koncert után?
Szenvedély. Erő. Profizmus. Áldozatvállalás. Elkötelezettség. Összetartozás. Maximalizmus. Kitartás. Szépség. Őszinteség. Kedvesség. Odaadás. Energiaáramlás.
Dimash hatalmas szenvedéllyel énekel és zenél, mindezt szellemi és fizikális erő nélkül lehetetlen lenne végigcsinálni. A profizmust csakis áldozatvállalással lehet ilyen magas szinten művelni, és az elkötelezettség szinte árad minden pórusából. A zenekarral való összetartozását a közös maximalizmus teljesíti ki, ami kitartás nélkül nem működne ilyen színvonalon. Dimash külső és belső szépségét a közönség felé áradó őszintesége, kedvessége és odaadása csak felerősíti, aminek csodálatos energiaáramlás az eredménye. Ezt érzi ő és érzi a közönség is, és ez teremt különleges atmoszférát a koncertjein.
A budapesti volt a második Dimash koncertem, amit a helyszínen láttam, és teljesen elvarázsolt, most még jobban, mint Prágában. A légkör csodálatos volt, Dimash fantasztikus hangulatot teremtett a Papp László Budapest Sportarénában. A hangja fenségesen szárnyalt, top formában volt. Az energiája mindenkit magával ragadott, és ez megmutatta, hogy nem csak akkor lehet fergeteges hangulat egy koncerten, ha a nézők szabadon odagyűlhetnek a színpad elé, lépten-nyomon megszakíthatják a koncertet, hogy átadjanak Dimashnak egy-egy virágcsokrot, ajándékot, és dal közben kicsikarhatnak belőle egy-egy autogramot, mindezzel blokkolva a szabad kilátást a többi néző elől. Nem. Hiszen egy ülő koncert is lehet magával ragadó, a közönség úgy is kimutathatja a szeretetét a művész felé, ha a helyén maradva tapssal, ovációval reagál a dalokra, együtt énekel Dimashsal, és állva ünnepel, mint például a The Story of One Sky című dal után.
Ha Dimash közelebb akar lenni a közönséghez, akkor ő maga fog lemenni a nézők közé saját döntése alapján, mint ahogyan szombaton is lejött közénk. Ehhez kellett a koncertszervező Global Events eltökéltsége, hogy nyugodt körülményeket biztosítson Dimashnak első magyarországi koncertjén, amire minden jegy elfogyott.
77 országból érkeztek a nézők Budapestre, akik fővárosunk nevezetességeit is megcsodálták, nem csak Dimash tehetségét, műfaji és énektechnikai sokoldalúságát. Angolul (Golden, Smoke, Be With Me, Give Me Your Love - kétszer, Together, Fly Away, When I've Got You, Stranger, The Story of One Sky), olaszul (Olympico), kínai mandarin nyelven (Battle of Memories, Autumn Strong), oroszul (Love of Tired Swans), franciául (S.O.S. D'un terrien en distresse), kazahul (Give Me Love, Unforgettable Day, Durdaraz, Let It Be) és spanyolul (El Amor En Ti) énekelt, és szavak nélkül (Ave Maria) is, ahogy a közönsége megszokta. És természetesen most is játszott a kazahok kedvenc hangszerén, a dombrán (Adai).
Dimash megörvendeztette a magyar közönséget azzal, hogy a koncert elején magyar nyelven üdvözölt minket (https://www.instagram.com/p/C6kNUPlty4Y/), és egy boldog rajongót, amikor a születésnapja alkalmából elénekelte neki a Happy Birthdayt. És a közönség boldogan énekelt vele, bármikor kérte.